Fascynuje nas
technologia
 

01 kwietnia 2019

Dzwonią do Ciebie z Wyspy Wniebowstąpienia? Nie oddzwaniaj!

To nie żart na Prima Aprilis. Jak informują na Facebooku eksperci z firmy PROGET, twórcy rozwiązania do zarządzania urządzeniami mobilnymi w przedsiębiorstwach, pojawiła się kolejna fala połączeń z nieznanych, zagranicznych numerów pochodzących tym razem z Wyspy Wniebowstąpienia. Specjaliści ostrzegają – próba oddzwonienia może zakończyć się wysokim rachunkiem za wykonanie połączenia.

Nieodebrane połączenia z egzotycznych krajów, które dzwonią na numery w Polsce mogą być przyczyną wysokich rachunków od operatorów. Najbardziej „popularne” są numery zaczynające się od +53 (Kuba), +675 (Papua-Nowa Gwinea), czy +225 (Wybrzeże Kości Słoniowej), jednak pojawiają się także nowe, pochodzące z Wyspy Wniebowstąpienia, położonej na Oceanie Atlantyckim, 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki. W ostatnim czasie, jeden z pracowników firmy PROGET otrzymał tajemnicze połączenie z Wyspy o numerze kierunkowym +247.

Zrzut ekranu połączenia przychodzącego z kierunkowym +247 (Wyspa Wniebowstąpienia)

Co ważne, połączenia wykonywane są w taki sposób, aby posiadacz telefonu nie wiedział, że zostało one zerwane po sekundzie. Jak ostrzega Magdalena Gluch, junior product manager rozwiązania PROGET MDM w firmie DAGMA, zanim zdecydujemy się odzwonić, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy numer kierunkowy nieodebranego połączenia nie jest podejrzany.

- Jeśli tego nie zweryfikujemy i oddzwonimy, możemy sporo stracić - w zależności od stawek operatora, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Sytuacja może być naprawdę poważna w szczególności, gdy nieodebrane połączenia z „egzotycznych” numerów pojawią się na wyświetlaczach firmowych telefonów. Jego posiadacze mogą oddzwonić myśląc, że być może próbował skontaktować się z nim potencjalny klient.

Magdalena Gluch
product manger Proget

Takich sytuacji na szczęście można uniknąć wdrażając w firmach systemy, które umożliwiają kontrolę nad pracą służbowych telefonów.

- Ustalając tzw. reguły łączności, przedsiębiorca jest w stanie określić, które kraje wpisują się na listę tych dozwolonych, z których może odbierać i wykonywać połączenia, korzystać z Internetu, czy wysyłać sms-y. Dzięki wdrożeniu takich reguł całkowicie znika zagrożenie związane z odzwanianiem na numery pochodzące z „egzotycznych” numerów. Nawet jeśli pracownik oddzwoni na taki numer, aplikacja takie połączenie zablokuje.

Magdalena Gluch
product manager Proget

Autorem tekstu jest Katarzyna Pilawa

Arkadiusz Bała
specjalista ds. marketingu

Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
bala.a@dagma.pl
32 793 12 32