Fascynuje nas
technologia
 

09 lipca 2019

Pracujesz w IT? Możesz podnieść zarobki nawet o 30%!

Różne są opinie na temat podnoszenia kwalifikacji w branży IT. Część pracowników stawia na doświadczenie, niektórzy jednak wolą rozwijać się poprzez zdobywanie kolejnych certyfikatów. Ostatni raport Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń nie pozostawia złudzeń. Dowodzi, że posiadając odpowiednią certyfikację zarobki mogą zwiększyć się nawet o 30%!

Badanie przygotowane przez firmę Sedlak & Sedlak wykazało, jaki wpływ mają zdobyte certyfikaty na wysokość zarobków m.in. kierowników działów IT, team leaderów, programistów, administratorów systemów IT, sieci, testerów oprogramowania, czy inżynierów wsparcia technicznego. Raport podsumowujący wynagrodzenia z zeszłego roku wykazał, że pracownicy posiadający odpowiedni certyfikat IT zarabiają o 16% więcej niż ich koledzy nie posiadający odpowiednich zaświadczeń. W przypadku kierowników działów IT pensja może wzrosnąć nawet o 30%. Wnioski z badań są jednoznaczne. Posiadanie odpowiedniego zaświadczenia, czy certyfikatu w branży IT prowadzi do awansu zawodowego pracowników.

Samo zdobycie zaświadczenia nie czyni oczywiście z nikogo eksperta, jednak w branży IT kolejny certyfikat to zwykle kolejny stopień wtajemniczenia. Nie dziwi nas zatem fakt, że osoby, które zdają u nas egzaminy, takie jak ITIL, PRINCE czy CEH, wracają po czasie, by sięgnąć po kolejną certyfikację.

Wpływ posiadania certyfikatu IT na wysokość zarobków w 2018 roku

Tabela wynagrodzeń

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, Sedlak & Sedlak

Niski koszt szkoleń, wysokie kompetencje

Podniesienie własnych kompetencji i pozycji na rynku pracy nie musi wiązać się z gigantycznymi kosztami po stronie pracownika lub pracodawcy. Jak tłumaczy Justyna Puchała z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA, stosunkowo mała liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, że Krajowy Fundusz Gwarancyjny oraz unijne środki z Bazy Usług Rozwojowych umożliwiają uzyskanie nawet do 100% dofinansowania inwestycji w wiedzę pracowników, certyfikacje czy egzaminy. Wystarczy złożyć wniosek, by otrzymać wsparcie i niskim kosztem zdobyć wiedzę i kompetencje potrzebne na rynku pracy.

Potrzebę posiadania odpowiednich certyfikatów potwierdza Daniela Škripkova, kierownik działu HR firmy ESET, producenta rozwiązań antywirusowych, z których korzysta ponad 110 milionów użytkowników na całym świecie. W jej opinii bardzo ważne jest nadążanie za zmianami technologicznymi oraz zdobywanie nowej wiedzy technicznej przez pracowników. Škripkova potwierdza tezę badań wynagrodzeń i mówi wprost:

Certyfikaty potwierdzają posiadane umiejętności. Pomagają w zdobyciu zatrudnienia oraz przyszłych awansach.

Daniela Škripkova
kierownik działu HR firmy ESET

Autorem tekstu jest Katarzyna Pilawa

Justyna Puchała
kierownik Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA

Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
puchala.j@dagma.pl
32 259 11 80